Големите даже не си дават сметка, но ето как става - проиграваме ситуации
Снимка: Guliver / iSock
За големите има дреболии, които просто им минават покрай ушите и са толкова невинни и малки, че обикновено ги забравят. Обаче детето много се засяга от тях и може да се почувства силно наранено. Как да не прецакаме отношенията със собственото си хлапе?
Струва ни се, че то противоречи безпричинно и капризничи, но може то в действителност да е разстроено от душа – такива уж малки травми може да се натрупват и да доведат до сериозни психологически проблеми, затова не махайте с ръка, не ги причислявайте към глупостите, за които не си струва да се мисли, а вижте как можете да го огорчите. За да не го правите.
1. Когато го игнорирате
Детето се опитва да разговаря с родителите си, задава им различни въпроси, споделя своите въображаеми истории, представите си, но на вас сега не ви е до това и процеждате: „Хм/добре/ОК/ супер/ отлично“ без да влагате никакво чувство във възклицанието си, а то толкова силно иска да оцените подобаващо замъка от лего, който е издигнало. Погледнете, усмихнете се, не бъдете равнодушни към неговите малки победи, не го игнорирайте, то със сигурност ще запомни това отношение. И най-малкото, ще го приложи много скоро към самите вас.
2. Когато го отхвърляте
Друга ситуация: мама или тате трябва спешно да свършат нещо – важно обаждане, готвене на обеда, а детето тича из къщата, търкаля се по земята и въобще вилнее, както му хрумне. „Иди си поиграй, по-тихо, заета съм!“ – подобни думи то възприема като дистанциране и се чувства отхвърлено.
3. Когато не му давате да направи нещо самичко
Към 2-3-годишна възраст хлапетата започват да изпитват силно желание да правят разни неща сами, всъщност искат всичко да вършат самостоятелно и се пробват, и в този период да го храните насилствено вие, да го обличате, да му бършете сополите и да разяснявате, как то още е малко и не умее някои неща, е груба грешка. Защото става дума за неща, които са по силите и възможностите му. Какво ще ви стане, ако му разрешите само да заключи вратата, да остави нещо на рафта, да си откъсне хартия само в тоалетната – всички подобни безсмислени забрани провокират детската истерия. Обидно е да третирате като бебе!
4. Когато не оценявате усилията му
То се старае, много се старае, става от леглото, облича се, ходи само в тоалетната, рисува коте, цвете, помага ви да слагате продукти в кошницата в магазина – ако не го поощрите с искрена похвала, може да не поиска да повтори своите подвизи.
5. Когато му вземате нещата без да му кажете
Снимка: Guliver / iSock
Грешите, ако си мислите, че малките деца не разбират кои предмети им принадлежат и кои са на другите хора. Ако решите да му доядете яденето, да подредите играчките по друг начин, както ви е удобно на вас, ако скриете някоя ценна книжка или меченце, ако приберете чорапите му в гардероба, може да го тълкува като посегателство на личната собственост и да се разяри сериозно – ами, нормално е.
6. Когато не отчитате мнението му
Даже най-малките деца имат право на избор, например какво да обядват – картофки или макарони, кои панталони да обуят за навън – това е не само проява на уважение към детето, но и своеобразен урок – че всеки трябва да отговаря за изборите, които прави.
7. Когато се почувства изоставено
Достатъчно е мама да отскочи до магазина или дори само да отиде да хвърли боклука, за да възприеме детето това като предателство. И няма никакво значение, че любимата баба седи с него и не е само.
8. Когато не сдържате обещанията си
„Ако се държиш добре, ще ти купя сладолед“ - да не изпълните това, след като детето е положило всички сили да не скубе куклата или кучето, да не разлее млякото, за него е знак, че го пренебрегвате. Дори да сте забравили за сладоледа, и пропускът ви да не е нарочно, поправете се, защото подобни ситуации го карат да мисли, че думите ви нищо не означават.
9. Когато усети, че го мамите
„Инжекцията въобще няма да боли, все едно комар те е ухапал.“ „Ще се върна след пет минути.“ „Всички деца по света вече са си легнали.“… Един ден детето ще разбере, че сте го излъгали и ще изгубите доверието му.
10. Когато проявявате обич към други деца
Ревността не е чужда на никого, дори на малките дечица и ако оказвате внимание на друго хлапе, ако си играете с него и му давате играчки, в очите на собственото ви дете това е голяма обида, а може дори да поиска да си отмъсти. Не се чудете, ако преди лягане ви заяви, че тази вечер иска да го целуне татко му, а не вие.
Източник: detstrana, превод Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари